obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Chudý se narodit, bohatý zemřít
Nejnovější Ferarri nemůže mít v garáži každý. Tak to prostě je. Mnohdy ale můžeme o svém osudu rozhodnout sami. Rozdíly v chování úspěšných a neúspěšných lidí (často tak i bohatých a chudých) jsou patrné. A je jich spousta. Inspirujte se.

Důvěra vs. pochybnosti


Bohatí a úspěšní lidé mají tendenci druhým důvěřovat (mnohdy neoprávněně).
Naopak k bohatství asi příliš nevede, když je člověk skeptický. Okolí vnímá nepřátelsky a každého podezírá, že mu chce ublížit, že chce jeho peníze.
 

Úspěch vs. selhání


Už trochu obehraná písnička, ale je to prostě tak. Bohatí lidé se orientují na úspěch. Věří, že všechno se děje z nějakého důvodu, i špatné věci. Hledají řešení. Oproti tomu neúspěšní lidé často hledají jenom problémy a chyby. Rádi se vymlouvají, a to na cokoli – na nemožného kolegu, nebo na to, že toho mají prostě moc.


To „my“ vs. to „oni“


Lidé s tučnými konty vždycky říkají „my“. Působí to, že jsou na svůj tým pyšní a budí důvěru u případného obchodního partnera. Naopak působí dost zvláštně, když si třeba stěžujete na nějaký problém a zaměstnance firmy vám řekne „oni to tak dělají vždycky“. Jakoby nepracoval v té samé společnosti.


Nejlepší cesta vs. nejlevnější cesta


Úspěšným lidem není za těžko udělat něco na víc, nespokojí se s tím, co je právě po ruce. Cena pro ně není rozhodující. Umí si spočítat, že se jim to v budoucnu vrátí. Naopak ti, co hledají vždy nejlevnější možné řešení, můžou často narazit. A hlavně-mnoho výzev jim zůstane skryto a je možné, že se v životě neposunou dál.

To ale není případ jednoho z nejbohatších lidí planety (podle každoročních žebříčků zpravidla vůbec toho nejbohatšího) Billa Gatese. Ten kdysi řekl: „Není tvoje chyba, že ses chudý narodil. Ale je tvoje chyba, že jsi chudý zemřel.“ Ono se to lehko řekne, ale hůř udělá. Dobrým začátkem může být, že si vsadíte. Třeba to váš život změní.

Přečtěte si také