obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Chlapec se šel projít. Zakopl o milion let starého dinosaura
Malý Jude Sparks byl na výletě v poušti v americkém státě Nové Mexiko se svými rodiči a bratry. Při honičce se sourozenci se dostal dál od cesty a zakopl o něco neobvyklého. Když pak vědci objev prozkoumali, zjistili, že zakopl o kostru dinosaura starou 1,2 milionů let.

Hned po nálezu se Jude běžel svěřit bratrovi Hunterovi, který se na kosterní pozůstatek ale díval dost skepticky. „Řekl mi, že to je určitě jenom kostra staré tlusté krávy. Co to je, jsem nevěděl, ale byl jsem si jistý, že je to něco neobvyklého,” svěřil se dnes už desetiletý Jude.


stegomastodon.jpg


S odpovědí bratra se proto objevitel nechtěl smířit, a tak na místo postupně přivolal všechny členy rodiny. U táty a mámy měl již větší pochopení, a když diskuze o objevu neustávaly ani večer, rodiče se rozhodli konat.

Ještě ten samý den se spojili s profesorem Novomexické státní univerzity Peterem Houdem. Vytipovali si ho na základě rozhovoru v televizi ohledně jiných podobných nálezů. Když pak profesor s rodinou Sparksových dorazil na místo, bylo i jemu jasné, že jde o něco velkého. Po týdenním vyzvedávání kostry Judovi i jeho rodině mohl potvrdit, jak velký objev tento malý kluk učinil.

Už po pár dnech tak vyšlo najevo, že jde o ojedinělý objev kostry stegomastodona. Tento pravěký savec je příbuzný mamutů i dnešních slonů a naši planetu obýval už před 1,2 miliony let. Na celém světě se navíc dosud našlo jen několik exemplářů.


stegomastodon2.jpg


Najít pozůstatky stegomastodona totiž není vůbec obvyklé. Nové Mexiko je známé poměrně častými objevy koster mamutů, předchozí stegomastodon se zde však našel už v roce 2014. Za zvýšenou mírou objevů miliony let starých kostí vděčí jihozápad USA hlavně svému suchému podnebí a kamenitému terénu, které jsou k uchování miliony let starých pozůstatků příznačné.

Přečtěte si také