obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Charita pro boháče
Miliardáři spojte se. Tak by se ve zkratce mohla jmenovat iniciativa, kterou založili dva z nejbohatších lidi světa - Warren Buffet a Bil Gates. Ale není za tím žádná levárna, právě naopak. Rozhodli se totiž, že celou polovinu svého majetku darují na charitu a dobročinné účely.

Každý z nás se totiž cítí tak nějak povzneseně, když udělá nějaký ten dobrý skutek. Třeba pošle DMS, vhodí do kasičky na nádraží pětikorunu na podporu podvyživených psů anebo prostě daruje staré oblečení bezdomovcům. Ale tomuhle, tomuhle se říká docela kumšt. 

Jelikož třeba Bill Gates má majetek něco kolem 76 miliard dolarů, na charitu dá zhruba skoro 40 miliard. Pro nás smrtelníky nepředstavitelné, pro něj asi jako plivnutí do řeky. Prostě mu ty peníze chybět nebudou. Tomu už se asi říká charita pro bohaté a jen tak někdo do tohoto hvězdného "darovacího" klubu vstoupit nemůže. 

Kromě Gatese a Buffeta sem totiž patří třeba i zakladatel nejznámější sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg. Ten je navíc proslulý i tím, že není zrovna nejmilejším člověkem. A taky bylo docela překvapení, že i když se mu třeba v jeho kritickém roce 2012 příliš nedařilo, byl tehdy na žebříčku největších dárců na stříbrné příčce. 

A kdo jde v darování peněz na dobročinné účely ještě dál je šéf společnosti Apple, Tim Cook. Ten se zařekl, že poté, co zaplatí univerzitní vzdělání svému synovi, dá na charitu dokonce všechen svůj majetek. 

Tito úspěšní podnikatelé a miliardáři se navíc podobnými iniciativami nechtějí nějak zviditelňovat, žádné hromadné adopce afrických dětí a fotky na titulkách nejznámějších světových bulvárů. Své peníze dávají třeba na výzkum spojený se stárnutím populace, bojují proti znečišťování životního prostředí anebo se snaží v USA zlepšit situaci imigrantům. 

Takže pokud se stane, že se Vám najednou na účtě bude válet nějaká ta miliarda z Eurojackpotu a vy nebudete vědět, co s penězi...vzpomeňte si, jak se chovají ti bohatí muži světa. Tak hodně štěstí.

Foto: Finance Buzz

 

Přečtěte si také