obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Čas jako luxus?
Je to k popukání. Zatímco jedna část lidí se pachtí za získáním peněz, a obětují tomu spoustu času, ta druhá zase vynakládá spoustu peněz za to, aby ušetřila čas.

Že čas je vzácný, to všichni tak nějak víme


Jenom si to úplně nepřipouštíme v praxi. Vždyť za co většinou bohatí utrácejí svoje úspory?  Když to vezmeme zkratkovitě (a rozhodně to neplatí pro všechny bohaté), jsou to dost často rychlá auta (nebo rovnou auto i s řidičem, že), cestování sourkomým triskáčem, plastické operace (rychlé vylepšení těla), domy na exkluzivních místech, nebo dokonce domů víc.

Jasně, jsou to často i frajeřinky, je v tom ego, a nebo i ten šťastný pocit „protože prostě můžu!“. Neodsuzujme to, beztak boháčům všichni závidíme. Lišíme se jen v tom, jestli hodně, nebo jen trochu.

Šetří to čas


Ale zpět k tématu – společným znakem všech těchto milionářských vrtochů je jedno – šetří to čas.
Příklad za všechny – z Londýna. Firma Castle Air tu začala nabízet dopravu z malého letiště na předměstí Biggin Hill, a to do centra města. Je to letiště určené pro soukromé a korporátní tryskáče. Člověk by si myslel, že nemůže uspět, protože z tohoto letišťátka je to do centra Londýna asi dvacet kilometrů. Jenže – po silnici to jedete hodinu, a vzduchem trvá trasa jen pár minut.

Pidi aerolinka nasadila cenu 2300 liber, tedy okolo 85 tisíc korun v přepočtu. To je cena za 6 lidí – tolik se jich do vrtulníku vejde a pilotovi je jedno, jestli veze jednoho byznysmena, nebo má plnou kabinu.
 

Na kolik peněz si ceníte hodinu svého života?


Ale třeba peníze ovlivňují vaše chování už teď. Určitě jste někdy jeli taxíkem, třeba z nějaké oslavy. A zavolali jste si ho, protože cesta nočním autobusem by vám zabrala...klidně o hodinu víc. V tom případě jste právě zaplatili za hodinu svého času, kterou místo cestování můžete využít třeba ke spánku.

Stejná situace, ale tentokrát týden před výplatou. Už chápete, kam tím míříme?
Čas je důležitý pro nás všechny. A alespoň částečně se dá koupit. Milionáři a miliardáři už to dávno vědí. A mohou si to dovolit. Mimochodem kyvadlová doprava vrtulníkem v Londýně funguje výborně, a zájemců neustále přibývá.
 

Přečtěte si také