obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Burza pro začátečníky
Když se řekne burza, řadě z nás se asi vybaví solidně vypadající člověk v obleku, makléř, který .... Který dělá co vlastně? Jak to celé funguje, a co si na burze vlastně můžu koupit? A musím u toho být v obleku?
Navzdory tomu, co nám ukazují holywoodské filmy, vůbec nemusíte mít kvádro a polobotky, abyste na burze dokázali vydělat balík. Když burza začínala, nikdo na sako ani nepomyslel. Slovo samotné pochází s latinského "bursa". Znamená to "kožený měšec".
 
Normální trh známe všichni. Dají se tam koupit čerstvé jahody, a nebo mléko od farmáře. Na světových trzích a burzách se nekupuje a neprodává zboží jako takové. Obchoduje se tady totiž hlavně s jistinami. Jistina je něco, jako majetkové právo. Aby to nebylo složité, toto právo reprezentuje papír, kterému se říká akcie. Akcie znamená podíl majetku v určité společnosti.
 

A proč s takovými akciemi vlastně obchodovat?

  
Pokud si hodnotu společnosti představíme jako pizzu, hned to bude jasnější. Čím větší je samotná pizza, tím větší je i každý samotný dílek. Pokud třeba společnost Facebook zvýší svoji hodnotu některou inovací, tak se zvýší jeho hodnota, a tím pádem i hodnota jeho akcií na burze. To je chvíle, která je skvělá pro ty, kteří akcie mají. Jedna akcie, která dřív měla hodnotu třeba 38 eur, se najednou vyšplhá na 50 eur. Pokud by ji akcionář v tu chvíli prodal, vydělal by na tom 12 eur - a přitom by ho to nestálo žádnou námahu.
 
Obchodování s akciemi ale není instantní recept na úspěch a bohatství. Na rozdíl od skutečného trhu, kde si můžete zakoupené zboží odnést domů, to, co koupíte na burze, vám patří jen virtuálně.Hodnotu zboží, které vlastníte, vidíte většinou v křivkách grafů na monitorech - proto burzovní makléři často upírají zrak na stoupající, nebo klesající křivku. A pravdou je, že hodnota akcií se může měnit každou vteřinu. Vlastníci akcií proto musí jednat rychle, aby nepropásli svou příležitost. I pouhá pomluva, kterou někdo vypustí směrem ke společnosti, jejíž akcie vlastníte, může vyústit v pád její hodnoty a "velikost pizzy se tak snižuje".
 
Největší burzou a legendou mezi nimi je Wall Street. Co takhle se tam pro začátek podívat? Letenka se dá koupit už za 13 tisíc. Když si skočíte k terminálu Sazky, můžete vyhrát nejen peníze na letenku, ale ještě rovnou získáte kapitál, který právě na burze můžete zůročit.
 
 Zdroj foto: skutecnosti.cz, chieforganiser.org
 

Přečtěte si také