obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Bohatý opozdilec a loterní mobilizace
Letos v květnu bylo v New Yorku rušno. Celé město totiž hledalo výherce jackpotu – 24 milionů dolarů! Bylo jasné, že ho někdo vyhrál. Jenže o výhru se stále nikdo nehlásil. A lhůta běžela.
Když totiž výherce nestihne vyzvednout výhru včas (každá loterie má lhůty nastavené jinak), tiket se stává neplatným.

Organizátoři newyorské loterie si tak lámali hlavu – je to někdo, kdo neví, že vyhrál? Nebo někdo, kdo tiket ztratil? A nebo dokonce ví, že vyhrál – ale z nějakého záhadného důvodu se tak obrovské sumy bojí?

Nechali tak natisknout plakáty, které rozvěsili po celém městě, do hledání se zapojila i všechna dostupná média. O neznámém výherci psaly noviny, výhru připomínaly několikrát denně televizní stanice.


Bylo to jako velká loterijní mobilizace 

Lhůtu měl výherce do 25. května. Šťastný opozdilec napínal všechny opravdu dlouho. Pro výhru si přišel jen dva dny předtím, než lhůta vypršela, tedy 23. května!

Loterijní společnost logicky nezveřejnila identitu výherce. Zveřejnila ale důvod takového zpoždění – výherce totiž celou dobu nic netušil. Až když viděl v televizi  zprávu o tom, že výhra 24 milionů dolarů (v přepočtu 528 milionů korun, tedy více, než půl miliardy!) brzy vyprší, odhodlal se k tomu, že zkontroloval staré tikety, které se povalovaly po domě. Sázel totiž poměrně často.

A mezi nimi byl ten, který se proměnil v šek na šťastnou budoucnost. Výherní lístek byl zakoupen v obchodě Renu Corp Grocery & Tobacco na adrese Church Street 158 ve čtvrti Tribeca v New Yorku.
Multimilionář prý nikam nevolal, ale rovnou nakráčel do pobočky zákaznického servisu na dolním Manhattanu, s tiketem v kapse. Přijel prý městskou hromadnou dopravou.


Napínavé čekání na nového boháče není neobvyklé ani v Česku

Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, a to u mnohem vyšší výhry. Padl tehdy EuroJackpot, který dělal dvě a půl miliardy korun. Sazka věděla, že výhercem je někdo z Pardubického kraje, a že už mu do vyzvednutí výhry zbývají jen asi dva týdny. Byla připravená výherce také vyzvat prostřednictvím plakátů a médií. Nakonec to ale nebylo potřeba.

Když k tomu člověk přistoupí racionálně, je rozumné, že u velkých výher si lidé dávají na čas. Je potřeba obrovský obnos zajistit i technicky – například kam peníze poslat, zda do českých bank, nebo do zahraničí. Až vás to ale potká, Sazka na vás spěchat nebude. Čísla účtů stačí nahlásit do 60 dní.

Přečtěte si také