obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Bohatství v knihách
Peníze hýbou světem a neškodí se inspirovat u těch, kteří tenhle obor už celkem ovládli. Máme pro vás pár typů do vaší knihovny. Zjišťovali jsme, co čtou úspěšní a bohatí, inspirujte se...

Největší hitovkou, která by ve vaší knihovně rozhodně neměla chybět, je Business Adventures (Obchodní dobrodružství) od Johna Brookse.  Na tuhle publikaci nedá dopustit třeba Bill Gates, spoluzakladatel a šéf Microsoftu.

Bill Gates si knížku Obchodní dobrodrodružství prý půjčil před dvaceti lety od Warrena Buffeta (v současnosti jeden z nejvýznamnějších světových obchodníků, investorů a filantropů) a byla tak dobrá, že ji už nevrátil.

Podle Gatese je to „nejlepší kniha o byznysu”, která je pořád dostupná na trhu. Nejvíce si oblíbil podrobné popisy a shrnutí základních lekcí o podnikání. Nejde tak o zjednodušení návodu, jak rychle zbohatnout. Těch jsou všude mraky a nikdo je už nekupuje, protože prostě nefungují.  Jde naopak o zkušenosti popsané do nejmenších detailů.

Face nebo PaperBook?

Od čtení knih člověka často rozptyluje lelkování na internetu a hlavně na sociálních sítích. Kvůli nim má řada online závisláků pocit, že na čtení vlastně nemají čas.

Jít příkladem se teď rozhodl člověk nejpovolanejší - zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Čtení si dal jako veřejné předsevzetí a zřejmě to rovnou vylepil (kam jinam?) než na Facebook. Mark chce přečíst minimálně dvě knížky měsíčně. Založil taky jakýsi virtuální čtenářský klub.

Jako první přišla na řadu kniha venezuelského autora Moisése Naíma s názvem The End of Power (Konec moci), kterou předloni řada amerických periodik zahrnula do svého seznamu nejpozoruhodnějších literárních děl roku. Okamžitě poté, co ji Zuckerberg označil za první položku svého čtenářského seznamu, začala kniha mizet z knihkupectví a internetový obchod Amazon ji dokonce vyprodal. Už ale proběhl i dotisk, takže je znovu k mání. Ale jelikož Zuckerberg není žádný zelenáč, mezi jeho oblíbená díla patří i Vergiliův epos Aeneis. Menší komplikace je, že je napsaná v latině a epos znamená, že to je … prostě hodně moc stránek pohromadě. A taky je kniha napsaná v hexametrech, to znamená, že se text nerýmuje. Což vám asi v latině bude stejně šumák… Nicméně jak praví klasik: „I skladník ve šroubárně si může přečísti Vergilia v originále“.
 

Knihy
 

Jednou z nejvlivnějších čtenářek na planetě (pokud ne rovnou tou nejdůležitější), je Oprah Winfrey. Nikoho asi nepřekvapí, že úspěšná americká moderátorka je vůbec nejbohatší ženou v showbusinessu. V žebříčku časopisu Forbes se nachází na samotném vrcholu s nastřádaným majetkem v hodnotě jedné a půl miliardy dolarů. Až za ní se mimochodem nachází autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová s přibližným majetkem kolem miliardy dolarů. 

Její absolutně nejoblíbenější knihou je To Kill a Mockingbird (Jak zabít ptáčka). Román od spisovatelky Harper Lee z roku 1960 byl úspěšný okamžitě a vyhrál dokonce i Pulitzerovu cenu. Zápletka a charaktery postav jsou částečně inspirovány autorčiným pozorováním její rodiny a sousedů a také událostmi, které se odehrály v blízkosti jejího rodného města v roce 1936, v době kdy jí bylo 10 let.  Knížku černošská televizní hvězda Oprah prý umí skoro zpaměti – kromě osobitého humoru popisuje kniha třeba i vážné otázky rasové nerovnosti. Sama říká: ,,Četla jsem ji v osmé a nebo deváté třídě a pamatuju si, že když jsem pak přišla do školy, nebyla jsem schopná o tom  přestat mluvit.“ A kniha to byla asi opravdu dobrá, protože v originále to Oprah řekla takhle… ,,not being able to shut up about it.“

Přečtěte si také