obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Boháči v jednom tričku. Proč neradi přemýšlejí o tom, co vzít na sebe?
Máte jen pět párů bot, pár kalhot a pár triček? Možná se ve Vaší malé skříni někde schovávají i „hodobóžové“ šaty. Jedny. Říkáte si, ti slavní a bohatí se mají, můžou vybírat z nekonečné garderóby. Ale omyl. Řada z nich chodí de facto pořád ve stejném oblečení. Proč?
Moc velký výběr znamená dlouhé rozhodování a to je prý okrádá o drahocený čas. A čas, jak všichni víme, jsou peníze. Jeden příklad za všechny - Mark Zuckerberg (zakladatel Facebooku). Každé ráno, když otevře skříň, může si na sebe vzít buď šedé tričko, nebo šedé tričko, nebo šedé třičko (takto můžeme pokračovat dlouho, kdoví, kolik v ní má vlastně ramínek a kolik je tam komínků). Ano, možná jste si toho všimli. Zakladatel Facebooku chodí výhradně v šedém tričku. Pravda používá dva různé střihy.

Mark-Zuckerberg-Closet-OhLook.jpg

„Každé ráno Facebook propojí víc než miliardu lidí. Musím myslet na to, jak je co nejlépe obsloužit. Proto potřebuju mít čistou hlavu a dělat denně co nejméně zbytečných rozhodnutí,“ vysvětluje své oblékání mladý Američan.

Podobně přemýšlí i bývalý americký prezident – Barack Obama. Ten si tričko sice dovolit nemohl, a tak nosil aspoň pořád stejné obleky. „Nosím jen šedé a modré obleky. Každý den mě čeká hned několik důležitých rozhodnutí. Nechci se rozptylovat tím, abych půl hodiny přemýšlel, co si vezmu na sebe nebo co si dám k jídlu,“ říká.

Názor obou mužů potvrzují i studie


Podle nich je příliš velký výběr pro člověka prostě stresující – nejdřív řešíte, jestli není oblečení málo nebo moc formální, pak jakou barvu, jestli se vám hodí k botám, pak zjistíte, že nemáte adekvátní kabelku (ženy, pochopitelně) a všechno začne nanovo. Někdy se zkuste zamyslet nad tím, kolik vás čas u skříně stojí energie a kolik rozhodnutí jste museli během pár minut udělat.

Takže: ať už nosíte cokoli, je dobré to mít hodněkrát. A na to si vsaďte!

Přečtěte si také