obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Blíží se poslední pátek třináctého, svátek pro sázkaře

Pátek 13. se ale stává oblíbeným dnem sázkařů: „V pátek třináctého pravidelně zaznamenáváme až trojnásobek sázejících,“ potvrzuje Václav Friedmann, ředitel komunikace společnosti Sazka.

Přečtěte si také: Zahradník milionářem

Z nejnovějšího průzkumu agentury NMS pro společnost Sazka vyplývá, že obavy z pátku třináctého má pouze čtvrtina lidí. Sazka na základě tohoto průzkumu připravila i unikátní Mapu pověrčivosti. Ta ukazuje, že největší strach z tohoto data mají v Plzeňském kraji (42,3 %). 

Naopak obyvatele Královéhradeckého kraje nechává tento den chladnými, obává se ho pouze desetina lidí. Více než 83 % respondentů uvedlo, že jim zatím pátek třináctého smůlu nepřinesl. Právě naopak. 

V posledních letech se ukazuje, že se snaží využít tohoto dne ke svému štěstí. Sází i ti, kteří jinak vůbec nehrají. „Symbolika pátku třináctého v lidech pravidelně vzbuzuje velkou touhu zkusit štěstí. Ze sázení Sportky právě v den, který je synonymem pro smůlu a neštěstí, se v posledních letech stal pravidelný společenský rituál,” říká Václav Friedmann, ředitel komunikace ve společnosti Sazka. Pátky třináctého jsou pravidelně spojeny s mimořádným losováním Sportky.
 

Třináctka jako šťastné číslo

Statistiky společnosti Sazka ukazují, že ve srovnání s běžným termínem sází v pátek třináctého až třikrát více lidí. Minulý rok stejně jako letošní přinesl dva „obávané“ pátky. Společnost Sazka přijala dohromady více než milion sázenek, nejčastěji lidé sázeli právě třináctku. „Mezi sázejícími je nejen na pátek třináctého velmi populární právě číslo 13. V našich dřívějších průzkumech jej za své oblíbené označila téměř pětina zákazníků,” uvádí Václav Friedmann, ředitel komunikace ve společnosti Sazka. 

Mapa pověrčivosti, kterou vytvořila společnost Sazka na základě průzkumu, ukazuje míru pověrčivosti a typické pověry v jednotlivých regionech. Najdete v ní strach z přeběhnutí černé kočky přes cestu, obavu z pátku třináctého, rozsypané soli, rozbitého zrcadla, vykročení levou nohou, strach z projití pod žebříkem nebo ze šlápnutí na víko od kanálu.

Míra pověrčivosti dle krajů ČR

Jihomoravský kraj     56,7 % 
Moravskoslezský      56,1 % 
Praha                        55,7 % 
Jihočeský                  51,9 % 
Olomoucký                50 %   
Ústecký                     50 %
Zlínský                      44,4 % 
Plzeňský                   42,3 % 
Středočeský              42,2 % 
Vysočina                   40,7 % 
Pardubický                37,9 %
Královéhradecký       36,8 % 
Liberecký                  30 %    
Karlovarský              15,4 %

Už máte v kapse svůj tiket Sportky i vy? Získat ho můžete na některém z tisíců prodejních míst anebo na pár kliknutí online na tomto odkazu.
 

Přečtěte si také