obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Belize potěší milovníky historie, panenské přírody i nízkých daní
Karibský tropický ráj s názvem Belize se rozkládá na poloostrově Yucatán. Důvodů, proč si zaletět právě sem, je celá řada. Kromě nádherné přírody třeba skutečnost, že obyvatelstvo je anglofonní. V jinak španělsky mluvící Střední Americe docela rarita…
 
Belizané jsou přátelští a otevření, snad i proto, že jejich země doposud nějakou záhadou stále odolává úplně masovému náporu turistů. Stejně přívětivá je také místní příroda. Tropické pralesy plné exotických živočichů a mayských artefaktů vás určitě ohromí.

Právě v Belize se kdysi rozkládalo centrum rozvinuté mayské říše. V pátrání po historii zkuste třeba navštívit sever země, kde se rozkládá třeba působivá archeologická rezervace Lamanai či zříceniny Altun Ha.Pokud nejste zrovna milovníci výletů a raději dovádíte v moři, jste rovněž na správném místě. Už proto, že v Belize najdete druhý největší korálový útes světa (ten je i na seznamu UNESCO).Na potápěče zde čekají nejen fantastické podvodní scenérie srovnatelné snad jedině s těmi na australském pobřeží, ale i fascinující zatopený závrt Great Blue Hole. Jde o bývalou jeskyni u níž se probořil strom a která se později ocitla pod hladinou moře. Ta už v roce 1971 zaujala například slavného dokumentaristu Jacques-Yves Costeaua.O kráse přírodních památek vás určitě přesvědčí fotografie, možná vás ale zajímá, jak je to v Belize s financemi. Lokálním platidlem je belizský dolar s pevně stanoveným kurzem (1 USD = 2 BZD). Země nepatří mezi nejlevnější, záleží však na konkrétní lokalitě. Obecné pravidlo je jasné – čím turističtější oblast, tím dražší to bude. Jinak však není problém najít nocleh do 500 Kč na noc a najíst se do 100 Kč. Záleží jen na vašem rozpočtu a ochotě utrácet. A mimochodem: Belize je jedním z daňových rájů.

Přejeme vám šťastnou cestu!

Zdroj foto: Huffingtonpost, Lonelyplanet, Pnweb, Travelchannel
 

Přečtěte si také