obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Babské rady: jak zachránit mokrý mobil nebo politý nábytek
Bujarý večírek? Polité koberce, fleky na nábytku. Nebo jste jen měli špatný den a mobil vám spadl na zahradě do bazénu a drahé víno jste vylili na koberec. Drahé nebo levné, flek je to stejný. Saponátů existuje spousta, ale co zkusit osvědčené „babské“ rady, které často nic nestojí a prokáží stejnou službu? Tady jsou některé z nich.
Rozbitý displej mobilu už asi nic nezachrání. Pokud ale spadne telefon do vody, není ještě vše ztraceno. Babská rada zní: vyndejte baterku a přístroj dejte přes noc do misky s rýží. Nevařenou, pochopitelně. Rýže vodu vstřebá. Ráno stačí vrátit baterku a mobil by měl zase fungovat.

Miska s mobilem ale poslouží i k něčemu jinému. Párty se rozjela a nemáte si na čem pouštět hudbu? V telefonu sice stovky písniček, ale hlasitost je mizerná? Zkuste ho strčit právě do misky. Ta hudbu výrazně zesílí. Pokud nemáte po ruce misku, stejně vám poslouží i sklenice.

Že posloucháte hudbu z cédéček? I tady může nastat problém. CD se snadno poškrábe a pak nehraje nebo přeskakuje. Pokud máte doma banán, máte vyhráno. Stačí cédéčko potřít banánovou slupkou. Pak ho vyleštit jemným hadrem. Banán zůstane jen ve škrábanci. Pokud je rýha hodně hluboká, je lepší do ní dát nejdřív zubní pastu a až pak ji potřít banánovou slupkou.

Pokud veselení kamarádů nepřežil lustr, taky ho už asi nic nezachrání. Jak ale co nejpohodlněji vyšroubovat rozbitou žárovku z objímky a nepořezat se? Nic snadného. Pomoct ale může obyčejná brambora. Rozkrojte ji na půl a nasaďte na zbytky žárovky. Pak už jen stačí pomalu točit. Dobré je ale hned na začátku světlo vypnout a pro jistotu i proud.

A další „evergreen“: kolečka od skleniček na stole, případně jiném nábytku. Pokud nejsou příliš „zažraná“, postačí majonéza. Stačí jí flek potřít a nechat zhruba čtvrt hodiny působit. Pak opatrně setřít a stůl bude jako nový.

A snad na všechno ostatní se dá použít ocet. Odstraní vodní kámen, spolu s jedlou sodou protáhne ucpaný odpad a zbaví ho zápachu. Když do octa přidáme sůl, poradí si se skvrnami na koberci. Ty od červeného vína se snažil odstranit snad každý z nás už několikrát...

Máte vy nějakou osvědčenou radu? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem.
 

Přečtěte si také