obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
8 hloupých cest na dno
V historii loterie je spousta výherců, které peníze zajistily do konce života? Jiní o své nově nabyté jmění přišli - někdy i nešťastným způsobem.

Bez dobrého plánování, jak naložit s náhle nabitými penězi se výhra může velmi rychle rozkutálet. Výherci loterie totiž své peníze občas prošustrují celkem trestuhodnými způsoby. Níže jsme pro vás vybrali osm vskutku vyšperkovaných příběhů ze kterých je dobré se poučit:

Rozvod: Manželé Thomas a Denise Rossi byli svoji po celých 25 let. Tu náhle Denise požádala o rozvod. Thomas nevěděl, co za tím stojí – žena mu totiž neřekla, že v loterii právě vyhrála 1,3 milionu dolarů (téměř 27 milionů Kč). To zatajila také při rozvodovém řízení. Pravda však vyšla najevo a soudce přiřkl celou výhru jejímu exmanželovi.

Požár: Brits Roger a Lara Griffithsová vyhráli zhruba 3 miliony liber (asi 104 miliony korun) ve hře Lotto a koupili si dům snů. On se dal na dráhu rockera, ona si dělala radost nákupy značkového zboží. Na zadní vrátka nemysleli a když jejich dům snů spolkly plameny, z výhry už jim moc nezbylo.

Vražda: ‪Abraham Shakespeare pocházel z Floridy. Školy nechal už v sedmé třídě. Ve 40 v loterii vyhrál jackpot a přišel k 30 milionům dolarů (asi 619 milionů korun). Bohužel však neuměl říct ne, a tak následně dával peníze každému, kdo jej požádal. U sebe doma nechával přespávat dokonce i lidi bez domova. Jeho bezmezná důvěra a dobrotivost se mu ukázaly být osudnými. Nedlouho poté, co se seznámil s jistou Dorice Donegan Moorovou, prostě zmizel. Nakonec bylo jeho tělo nalezeno pohřbené v domě u přítele Moorové. Ta byla usvědčena z vraždy prvního stupně.

Gambling: Evelyn Adamsová měla štěstí. V loterii nevyhrála jednou, ale hned dvakrát, přičemž získala celkovou sumu v hodnotě více než 5,4 milionu dolarů (asi 111,5 milionu korun). Během 20 let ale kvůli svému přílišnému nadšení ze hry prohrála celé jmění v kasinech v okolí Atlantic City. Pak už jí nezbývalo nic jiného, než se přestěhovat zpět do starého karavanu.

Kněžky lásky: Pokud vyhrajete v loterii, dejte si pozor na prostitutky a kokain. Něco takového by vám asi poradil Michael Carroll, který za tyto „záliby“ utratil celých svých 14 milionů liber (486 milionů). Po pár letech neřízených radovánek mu nezbylo vůbec nic.

Zloději: ‪Jack Whittaker v loterii vyhrál astronomických 314 milionů dolarů (téměř 6,5 miliardy korun). Ačkoli 10 % z výhry věnoval na charitu, karma mu příliš nakloněná nebyla. Nejprve se mu zloději vloupali do vozu a ukradli mu z něj v přepočtu přes 11 milionů korun v hotovosti. Jindy mu – opět z vozu (člověk by si řekl, že se poprvé poučil a peníze uloží jinam) lapkové vzali přes 4 miliony korun. Přeci jen si potřeboval dopřát trochu potěšení, jenže to by se ho manažer striptýzového klubu a jedna z tanečnic nesměli rozhodnout zdrogovat a peníze, které měl u sebe mu vzít… Jack Whittaker sice na mizině není, ale jak vidíte, osud se s ním příliš nemazlí.

Daně: Tonda Lynn Dickersonová prodávala wafle. Jednou k ní do podniku přišel host, který dal všem zaměstnancům loterijní tikety. Tonda pak zjistila, že ten její je výherní a opravňuje jí k zisku 10 milionů dolarů (přes 200 milionů korun). Ačkoli se zaměstnanci předtím domluvili, že pokud někdo z nich vyhraje, rozdělí se s ostatními, Tonda se rozhodla nechat si všechno pro sebe. Bývalí spolupracovníci jí zažalovali, ale soud prohráli. Tentokrát však karma zapracovala: daňový úřad později Tondu zažaloval za daňové úniky.

Drogy: Psal se rok 1981 a Willie Hurt v loterii vyhrál 3,1 milionu dolarů. O dva roky později byl na mizině, protože se rozhodl žít podle hesla Sex, drogy a rock-and-roll. Celé jmění utratil za crack.

A co vy? Jak byste se zachovali v případě výhry?

Přečtěte si také