obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
7 zemí, které jsou jen pro bohaté milovníky piva
Podle výzkumů společnosti Kirin si naše země už krásných 23 let drží prvenství v množství zkonzumovaného piva na osobu. Poslední dostupná čísla z roku 2015 říkají, že každý Čech za rok vypije 142,4 litrů, a to včetně dětí a kojenců. jeslti patříte mezi pivní fanoušky, tak až budete plánovat výlet za hranice, zvažte i svůj "pivní rozpočet".
Jedním z důvodů, proč si prvenství dokážeme tak dobře obhájit, je i skutečnost, že tu je v hospodách pivo často levnější než nealkoholické nápoje. Tak tomu ale rozhodně není v následujících 7 zemích, kde se cena za sklenici může vyšplhat až k neuvěřitelným 240 korunám.

7. Kanada

Cena v kanadských dolarech: 6 CAD
Cena v korunách: 106 Kč

Kanada_600x500.jpg

Krom 36 milionů obyvatel v Kanadě žije také 70 000 hadů, 15 500 ledních medvědů a 2,5 milionu sobů. A jejím obyvatelem je i Santa Claus, kterého si před nějakým časem přivlastnila kanadská vláda. Kanada je také zemí, která je nejlépe připravena na návštěvu mimozemšťanů. Už v roce 1967 byla totiž ve městě St. Paul v Albertě postavena přistávací dráha pro UFO. Za pivo si tu ale připlatíte. Číše zlatavého moku vyjde konzumenta na 105 korun.

6. Austrálie

Cena v australských dolarech: 7 AUD
Cena v korunách: 120 Kč

Australie_600x500.jpg

Narodila se tu Kylie Minogue a z Austrálie pocházela i kapela INXS. Austrálii také vděčíme za mnoho reforem, které dnes považujeme za samozřejmost. Byla to teprve druhá země na světě, kde mohly volit ženy, a už v roce 1856 tu byla uzákoněna osmihodinová pracovní doba. A je to také země, kde milují pivo. Bývalý ministerský předseda Bob Hawke se postaral o zápis do Guinnessovy knihy rekordů, když ho za 11 sekund dokázal vypít skoro 1,2 litrů. Kdyby za něj ale musel platit, možná by tak rychle nepil: sklenice Australany vyjde na rovných 120 kaček.

5. Francie:

Cena v eurech: 5 Eur
Cena v korunách: 129 Kč

Francie_600x500.jpg

Francie se může pochlubit bohatou historií, nádhernou architekturou, rozmanitou přírodou i skvělou kuchyní. A také světoznámým alkoholem. Ať je to koňak, šampaňské či vína z Bordeaux, Francouze lze označit za skutečné fajnšmekry. Asi i díky oblibě nápojů z hroznů to tu chmelový mok moc jednoduché nemá a cenová politika tomu příliš nepomáhá - sklenici piva tu nekoupíte za méně než skoro 130 Kč.

4. Irsko

Cena v eurech: 6 Eur
Cena v korunách: 155 Kč

Irsko_600x500.jpg

Je celkem zvláštní, že země, která je domovem whiskey, ale hlavně Guinnessu, a kde byly první hospody otevřené už v 9. století, má jedno z nejdražších piv na světě. Kolem alkoholu se to v Irsku točí i tak. Věděli jste, že Guinness Store, jakési muzeum legendárního piva, je vůbec nejnavštěvovanější atrakcí celé země? Anebo že jste ještě v roce 2009 mohli dostat pivní láhev za to, že jste darovali krev? Takový dárek by se celkem hodil i dnes, vždyť pinta tu stojí 155 korun.

3. Švýcarsko

Cena ve švýcarských francích: 7 CHF
Cena v korunách: 158 Kč

Svycarsko_600x500-(1).jpg

Evropská Mekka luxusu - to je Švýcarsko. Tahle země má patent na bankovnictví, výrobu velmi přesných hodinových strojků, skvělých kapesních nožů a narodil se tu sýrový pokrm fondue nebo oblíbený nápoj impresionistů absinth. Švýcaři mají nádhernou přírodu, křišťálová jezera i fantastické hory s dechberoucími terény. A taky jedny z nejvyšších cen v Evropě. Pivo ve Švýcarsku startuje na 158 korunách.

2. Norsko

Cena v norských korunách: 80 Kr
Cena v korunách: 220 Kč

Norsko_600x500.jpg

Skandinávie vykazuje poměrně hodně sebevražd a to i přes fakt, že seveřané často z průzkumů vycházejí jako nejšťastnější národy na Zemi. Stačí ale jedna návštěva a důvodů k trudnomyslnosti rozpoznáte několik: skoro celý rok je tu zima, skoro celý rok je tu tma, lidi tu poslouchají temnou hudbu a dříve také konzumovali hektolitry alkoholu. Pokud se vydáte do takového Norska, jistě vás překvapí i ceny potravin. Za sklenici piva tu pak zaplatíte krásných 220 Kč.

1. Spojené arabské emiráty

Cena v dirhamech: 40 د.إ
Cena v korunách: 240 Kč

pivo_saudskaarabie.jpg

Spojené arabské emiráty jsou, podobně jako zbytek muslimského světa, k alkoholu obecně velmi odmítavé. V emirátu Sharjah si alkohol nekoupí ani cizinci, zbytek emirátů pak prodej nabízí hlavně v hotelových barech. Jedinou výjimkou je Ajman, kde turisté alkohol seženou i v supermarketech. I tak se ale musí připravit, že se pořádně plácnou přes kapsu. Sklenička vína nebo piva tu totiž začíná na neuvěřitelných 240 korunách! 

Přečtěte si také