obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
5 sportovních nadějí, kterým osud nepřál
Ve světě sportu se s železnou pravidelností objevují mladé talenty, do nichž jsou vkládány ohromné až nadpřirozené naděje. Pár vyvolených je skutečně naplní, jiní shoří jako papír. Podívejme se na pětici takových nešťastníků.

Anna Kurnikovová (7. června 1981)

Někdejší tenisová diva byla považována za jeden z nejvýraznějších talentů své doby. Přesto bylo jejím sportovním vrcholem 8. místo ve světovém žebříčku žen (v roce 2000). Na víc se sličná Ruska nezmohla. Za celou kariéru dokonce nevyhrála jediný titul v singlu na turnajích WTA. Už ve 21 letech přitom byla donucena ukončit kariéru kvůli problémům se zády. Později se věnovala například modelingu a objevila se v řadě televizních pořadů.

Martin Fenin (16. dubna 1987)

Zlobivé dítě českého fotbalu mělo svého času nálepku hvězdného talentu. Už v sedmnácti Fenin debutoval v české nejvyšší soutěži. V roce 2007 na MS hráčů do 20 let s týmem získal stříbrnou medaili. Vše šlo jako po másle… Pak ovšem za 100 milionů přestoupil do bundesligového Frankfurtu. Po skvělém začátku (v prvním zápase dal hat-trick) vypadl ze sestavy. Přestoupil tedy do druholigové německé Chotěbuzi. Ani tam se neprobral. Měl deprese, bral prášky, k tomu hodně pil a miloval večírky. Smrtící koktejl vyvrcholil pádem z okna. Fenin přežil a od té doby se pokouší o restart kariéry. Vrátil se do Slavie, tam se neprosadil, chvíli se proto rozehrával dokonce ve třetiligové Admiře. Následně odešel do Teplic a nyní v létě do francouzského mužstva Istres. Nic však zatím nenasvědčuje jeho návratu mezi fotbalovou smetánku.

Dwayne Chambers (5. dubna 1978)

Britský sprinter Dwayne Chambers měl na to dosáhnout vrcholu. Bohužel si k němu pomáhal dopingem. Když se to zjistilo, dostal zákaz běhání. Ten si odsloužil v letech 2003-2005. Poté se vrátil na trať. Do vrcholové formy už se ovšem nikdy nedostal. Dnes šestatřicetiletý Chambers byl už pouhým stínem dříve obávaného sprintera.

Jenson Button (19. ledna 1980)

V jednu chvíli největší naděje Britů na extratřídu ve Formuli 1. U Buttona přitom nelze říci, že by vyloženě zklamal. Vystřídal postupně stáje Williams, Renault (Benetton), BAR, Honda, Brawn GP a nyní jezdí za McLaren. V roce 2009 naplnil to, co se od něj vždy očekávalo, a stal se mistrem světa. Přesto tento pilot rozhodně nedosáhl svého enormního potenciálu. To se projevuje obzvlášť po boku stájového spolujezdce Lewise Hamiltona, který Buttona dlouhodobě zastiňuje.

Adriano (17. února 1982)

Brazilský fotbalový útočník si udělal jméno už v útlém věku, kdy se prosadil do týmu Flamenga. Ohromný příslib v něm viděl italský Inter Milán, který jej přivedl do Série A. Adriano šel nejprve na krátké hostování do Fiorentiny, poté působil v Parmě. V obou štacích zářil s průměrem zhruba půl gólu na zápas. Inter Milán si jej proto v roce 2004 stáhl a zařadil do sestavy. V roce 2005 s Adrianem podepsal novou lukrativní smlouvu a to byl začátek konce. Adriano střídal špatné výkony s horšími, navíc rád flámoval a tréninky flákal, často je absolvoval s kocovinou. Po několika pokusech o jeho oživení to Inter vzdal. Druhou šanci mu dal AS Řím, šlo však o katastrofální nákup. Lze mu nechat jediné: Adriano během svého působení v Itálii vyhrál třikrát trofej pro nejhoršího hráče ligy (nikomu jinému se to víckrát než jednou nepovedlo). V roce 2010 se nechtěný vrátil do Brazílie. Od té doby podepsal smlouvu postupně se třemi kluby: Corinthians, Flamengo a Atlético Paraense. Všechny s ním ukončily spolupráci ze stejných důvodů: špatná kázeň a nedostatek nasazení.

Chybí vám někdo v tomto přehledu, nebo jsme se trefili? Máte ve svém okolí také člověka, který promrhal talent? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem!

Přečtěte si také