obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
5 nejvyšších výher v loterii v Evropě. A kde jsou Češi?
Štěstí chodí po Evropě. Podívejte se na pětici nejvyšších výher, které padly na starém kontinentu.
Seznam miliardových výher v loteriích je až překvapivě dlouhý. Nebo by se slušelo použít spíše slovo „bohatý“? Na jeho vrcholu se relativně nedávno odehrála rošáda, když výhru v hodnotě 17 miliard korun z roku 2012 loni trumfla trojice šťastlivců z Kalifornie, Floridy a Tennessee. Podělila se o rekordní jackpot ve výši 40 miliard korun.
 
Miliardy se samozřejmě vyhrávají i v Evropě, a to v hojném počtu. Své o tom ví šťastlivec z Pardubicka, jenž v roce 2015 dosáhl nejvyšší výhry v historii Eurojackpotu. Na účty mu od Sazky přišlo celkem 2,466 miliardy korun. Rok na to dorovnal jeho rekord výherce z Německa a podobně kulaté jackpoty bychom našli snad v každé zemi. Jaké jsou tedy vůbec nejvyšší výhry v Evropě?
 
5. Velká Británie (2012) – 4,62 miliardy korun
Pátou nejvyšší výhru historie získal manželský pár Adrian a Gillian Bayfordovi z Anglie. Jako by nestačil šok, když v televizi ohlašovali jejich čísla jako výherní, Adrian se snažil napálit svou ženu tvrzením, že zapomněl vsadit.
 
4. Itálie (2010) – 4,8 miliardy korun
Nejvyšší výhru v historii italské loterie si mezi sebe rozdělilo 70 lidí.
 
3. Francie, Portugalsko (2006) – 4,95 miliardy korun
Jackpot soutěže EuroMillions se dělil pro změnu třemi. Dvě třetiny putovaly do Francie a jedna do Portugalska.
 
2. Velká Británie (2011) – 5 miliard korun
Skotský pár se díky výhře v loterii posunul na žebříčku nejbohatších lidí Velké Británie před bubeníka The Beatles Ringo Starra a zpěváka sira Toma Jonese.
 
1. Portugalsko (2014) 5,1 miliardy korun
Loterie EuroMillions zaznamenala hlavní výhru už dvakrát, ale kvůli kurzovním rozdílům patří prvenství anonymnímu výherci v Portugalsku.

Přečtěte si také