obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
4 originální kolektivní sporty
Sedí vaše dítě permanentně u počítače a veškerý sport odmítá se slovem „nuda“? Fotbal ani hokej ho nebere? Zkuste mu nabídnout něco nevšedního!

Následující čtveřici sportů lze zařadit do kategorie méně tradičních. Ke všem jsou přitom potřeba spoluhráči, neboť jde o sporty týmové:

  1. Frisbee ultimate – Tento kolektivní sport se hraje s diskem frisbee. Proti sobě bojují dva sedmičlenné týmy a vyhrává ten, který získá více bodů (zápas na čas) nebo ten, který jako první získá předem stanovený počet bodů. Bod lze získat za dopravení frisbee do koncové zóny protivníka (podobně jako v rugby). Frisbee ultimate je bezkontaktní sport a disk se po hřišti smí pohybovat jen pomocí přihrávek (žádné běhání s ním). Ve hře nefiguruje žádný rozhodčí, není tedy vhodná pro „raply“.
  2. Lakros – Vymyšlen byl již před několika stoletími indiánskými kmeny v severní Americe. Lakros se hraje většinou na čtvrtiny, po 20 minutách a na hřišti zhruba o velikosti toho fotbalového. Proti sobě hrají dva týmy, každý z nich má 10členů (9 hráčů plus brankář). Hráči jsou vybaveni přilbou, chrániči a hlavně lakrosovou holí. Ta se skládá z kovové tyče zakončené síťkou, která slouží k zachycení míče. Cílem hry je za pomoci přesných a rychlých přihrávek dostat míč do soupeřovy brány.
  3. Pétanque – Pokud vaše dítě nepatří mezi atletické typy, možná by jej mohl oslovit uvolněnější pétanque. Ten pochází z Francie a hrál se už ve starověku. Mezi sebou soupeří dva 1-3člené týmy, které hrají s dutými ocelovými koulemi o různých hmotnostech a jednou malou dřevěnou kuličkou (tzv. prasátko), která se hodí jako první. Cílem hry je přiblížit se co nejvíce k prasátku, přičemž soupeřovy hrací koule můžeme odstrčit. Vyhrává to družstvo, které má po skončení házení své koule nejblíže k prasátku.
  4. Vodní pólo – Miluje váš potomek vodu a nevadí mu chlór? Pošlete ho do bazénu zahrát si vodní pólo. V této míčové hře proti sobě stojí dva sedmičlenné týmy (6 hráčů a brankář), které mají za cíl vstřelit soupeři maximum branek. Hra je rozdělena na čtvrtiny, pro dospělé trvá čtvrtina 8 minut, pro děti jen 5. Důležité je, že hráči musejí být po celou dobu hry ve vodě, aniž by se dotýkali dna či kraje bazénu.

A co vy? Jaký sport jste sami dělali jako děti? Který sport upřednostňují vaše vlastní ratolesti? Podělte se s ostatními v diskuzi po článkem!

Přečtěte si také