obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
4 inspirativní atleti v boji s osudem
Dokážete si představit život bez ruky, nohy, případně s jiným výraznějším tělesným handicapem? My nikoli. O to více respektujeme ty, kteří navzdory postižení překonali sami sebe. Přinášíme vám kvarteto inspirujících příběhů sportovců, kteří umí žít naplno!

Bethany Hamiltononová (surfing)

Vyrostla na Hawaii, předurčena k surfování. Soutěží v surfování se Bethany účastnila už za mlada, ve 13 však při útoku žraloka přišla o paži. Už měsíc po nehodě byla zpátky na prkně, odhodlaná překonat nepřízeň osudu. Dva roky poté zvítězila v kategorii žen v mistrovství NSSA National Championships. Surfováním se živí a její emotivní příběh byl inspirací k filmu Soul Surfer.

Jason Lester (triatlon)

Ve dvanácti letech Jasona srazila auto. Od té doby mu nefunguje pravá ruka. Tehdy přitom asi netušil, že i přesto stane mezi světovou špičkou v triatlonových soutěžích jako Ironman či Ultraman. V roce 2009 získal ocenění ESP pro „Nejlepšího mužského atleta s postižením“. Jason napsal autobiografii Running on faith, kde mapuje svou cestu ke slávě. Jeho motto zní: „Když nezastavíš, staneš se nezastavitelným.“

Melissa Stockwellová (plavání)

Válečná veteránka a držitelka purpurového srdce Melissa Stockwellová při explozi nálože přišla o nohu. V rámci rekonvalescence začala plavat a to se jí zalíbilo natolik, že se pustila do tréninku na Paralympiádu 2008. Spojené státy reprezentuje úspěšně. Je držitelkou rekordu na 100 metrů volným stylem i 100 metrů motýlkem.

Jim MacLaren (běh, triatlon, řečnictví)

S Jimem se osud opravdu nepáral. Nejprve po nehodě přišel o nohu. To ho nezastavilo, i s protézou se účastnil maratonu či soutěže Ironman. Pak přišla druhá nehoda a Jim ochrnul úplně. Ani pak se nevzdal a snaží se žít naplno. Dnes je motivačním koučem a skvělým řečníkem, který má dar inspirovat.

Dokážete si představit život s podobným handicapem? Porvali byste se s osudem, jako výše zmínění hrdinové? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem!

Přečtěte si také