obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
(Ne)šťastná třináctka
Řada nemocnic nemá pokoje s číslem 13, některým mrakodrapům zase chybí 13. poschodí. Mnohé aerolinky řadu let vynechávaly ve svých letadlech cíleně 13. řadu, aby minimalizovaly negativní pocity u pasažérů. Ve Formuli 1 jezdilo minulou sezonu 22 pilotů, ani jeden se ale neodvážil postavit se na startovací rošt s třináctkou na zádech. Ale proč vlastně?

 "Nešťastné číslo" nebo "to prokleté číslo, které nosí smůlu". Stačí tahle spojení jen vyslovit a automaticky si každý vybaví třináctku, bez ohledu na rozmanitou kulturu nebo generaci. Po celá staletí je považovaná za nešťastnou, někteří lidé se jí snaží vyhýbat. Takový černý petr mezi ostatními čísly.

Nespočet tradovaných pověr

Už staří Římané si mysleli, že třináctka je znamením smrti a zkázy. Ve skandinávské mytologii přinášelo smůlu, když ke stolu zasedlo třináct lidí. Ostatně tuhle pověru potvrdil v křesťanských zemích počet stolovníků při poslední večeři Páně - Ježíš a dvanáct apoštolů. A ve středověku se zase věřilo, že se sabatu čarodějnic účastní vždycky třináct ježibab. Jak to tedy celé s chudákem třináctkou začalo, je asi stejně jednoduché jako odpovědět, jestli byla dřív slepice nebo vajíčko.

Mytizovaný pátek 13.

Nejsou to jen chybějící sedadla nebo pověry sportovců. Jestli má třináctka oproti jiným číslům něco "navíc", tak je to pátek. Pátek třináctého. Den, kdy svatební agentury v Evropě a Severní Americe nemají do čeho píchnout, den, kdy v pojišťovnách podle statistik zvoní jeden telefon za druhým, den o kterém s varováním uslyšíte ve zprávách nebo si o něm přečtete v novinách ještě dřív, než nastane.  Ale taky den, ke kterému dochází maximálně třikrát ročně a vydělávají na něm filmoví tvůrci.

Kde se vzal a proč, taky nikdo neví. Pro řadu lidí je to ale mnohem horší strašák než třeba rozbité zrcadlo. Ve snaze zůstat uchráněni před veškerým zlem světa, berou si takoví lidé dovolenou, nevycházejí a dokonce v ten den nepoužívají ani elektrospotřebiče. Až je potkáte, nebo se vám s fóbií svěří, nesmějte se. Chorobný strach z pátku 13. je totiž nemoc. Její název - paraskevidekatriapfobie - jde sice vyslovit jen stěží, ale ve Spojených státech vás s takovou diagnózou přijmou na lecjaké moderní klinice.

Jak se v tom vyznat?

Jenže pro řadu lidí je třináctka právě symbolem šťěstí, síly, oslavou nového počátku i zrození. V Mexiku byla třináctka vždycky pozitivním číslem – třináct bylo bohů a také nebeských sfér. V jižní Evropě je třináctka právě to číslo, které nosí štěstí. Třeba z italských výzkumů vyplývá, že třináctka je dokonce nejsázenější číslo v loterii.

A co znamená třináctka v numerologii? Vlastně nic moc jednoznačného. Podle expertů na čísla a číslice je třináctka zatracovaná bezdůvodně. Má vlastní vnitřní sílu, vyznačuje se svou křehkostí, stejně jako čistotou i vznětlivostí. Kdyby číslo mohlo být osobité, bude to právě třináctka. A tak je třeba mít na paměti, že neexistují žádná (ryze) šťastná nebo nešťastná čísla, alespoň právě podle numerologů.

Narodili jste se 13.? Nezoufejte!

Jestli jste se narodili právě 13. kteréhokoli měsíce, věšet hlavu nemusíte. Před vámi to neudělali ani Robbie Williams, Orlando Bloom, Patrik Eliáš, Marie Terezie, Alfred Hitchcock, dokonce ani Fidel Castro. Ať už jste zastáncem jakéhokoli postoje a máte nebo nemáte právě tohle číslo rádi, jsou lidé, kteří přišli na svět tento den sice víc zranitelní než ostatní, ale jednají samostatně a s čistou hlavou. Jdou si za svým, jsou to oddaní parťáci a vůdčí typy zároveň. A to už nezní tak smolně, jako samotná, pověrou opředená třináctka.

Jste fanouškem čísla 13? Nebo kolem něj raději chodíte obloukem? Budeme rádi, když se s námi podělíte v diskuzi pod článkem.

Přečtěte si také