obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
(Druhá) nejdražší jachta světa
Eclipse. Plouvoucí zámek. A ne. Není to obyčejná loď. Je to jachta ruského podnikatele Romana Abramoviče. Ale není to taková ta obyčejná jachta, na kterou jste zvyklí a na které jste možná někdy byli na dovolené. Taková ta, co se do kajuty vejdete, jenom když se ohnete a nemůžete ve spánku natáhnout nohy. Taková ta, co když chcete spláchnout na záchodě tak musíte desetkrát zapumpovat speciální pumpičkou a po týdenní plavbě musíte na ortopedii s ramenem. Je to prostě NEUVĚŘITELNÁ jachta.

Už jen když vidíte fotografii, tak se vám zatajuje dech. A pořídit si alespoň tu fotku je docela fuška. Na lodi jsou totiž silné lasery, které jsou schopné oslepit objektivy fotoaparátů. Nechybí ani senzory, které snímají veškerý pohyb v okolí. Takže sbohem paparazzi a zvědavci. 

Nicméně, pojďme na prohlídku postupně. Už jsme nahlédli do několika domů slavných, ale žádný se nemůže s tímto kolosem byť jen rovnat. Abramovič za něj totiž zaplatil zhruba 13 miliard (!!!) korun. Odhady se ale různí, podle některých prý mohl zaplatit ještě o sedm miliard víc. Příliš se o Abramovičově jachtě neví, nějaké informace ale přeci jen unikly.

 

Jasné je třeba to, že na palubě je přes 800 místností, užitná plocha je šest tisíc metrů čtverečních. Loď je dlouhá 164 metrů. Právě tyhle míry vyšvihly jachtu ruského oligarchy na první místo žebříčku nejdražších a největších soukromých jachet světa. Před 2 lety ho ale trumfnul, alespoň co se jachty týče, prezident Spojených arabských emirátů se svojí loďkou.

Zpět ke krasavici Eclipse. Protože si to prostě ruský miliardář může dovolit, k vidění je na jeho lodi spousta zajímavostí, které asi nikde na světě pohromadě nejsou. Jako třeba ložnice s odklápěcí střechou a se stěnami lemovanými rejnočí kůží. Na jiných stěnách zase visí originály obrazů třeba od Picassa nebo van Gogha. Kino, posilovna, sauna a kadeřnictví jsou už tak nějak samozřejmostí.

Na palubu se dostanete třeba vrtulníkem. Abyste nemuseli nikam courat, tak hned po přistání zmáčknete čudlík a i s helikoptérou zajedete do podpalubí.

Když jste na moři a všude okolo je jen slaná voda, je občas potřeba se vykoupat i v té sladké. Od toho tady pak máme bazén. Z mramoru. A spodní část je vykládaná skleněnou mozaikou.

Pokud byste se po koupeli chtěli pokochat třeba… třeba já nevím… třeba pohledem na fosílie? Není problém, jsou tady. Nebo zkamenělé stromy? Žádný problém, ty jsou tady taky.

Samozřejmostí jsou pak poměrně vysoká bezpečnostní opatření. Protože loď proplouvá i nebezpečnými vodami, jsou její okna neprůstřelná a trup stejně tak. V případě nouze a potřeby úniku pak majitel může použít miniponorku, která ve výbavě nechybí.

Je to sice 13 miliard korun, ale kdo by se v takové parádě nechtěl alespoň svézt?

Zdroj foto: csoyachts.com

Přečtěte si také