obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Zvířata pro štěstí - je libo brouky, prasata nebo žáby?
Lidé po celém světě mají symboly štěstí. Některé jsou univerzální, jiné specifické jen pro ten či onen národ. Podívejte se na ty nejzajímavější!

Žába

Původní obyvatelé Austrálie (Aboriginci) věří, že žáby jsou schopny vyvolat déšť. A protože voda je základem života, bez které by nebylo možno nic pěstovat, tito lidé jí mají ve věčné úctě. Je jen logické, že žábám přisuzují atributy, které z nich dělají nositelky hojnosti, štěstí a prosperity.

Prase

V Německu by se všichni chtěli mít jako prasata v žitě. Prase je tam symbolem bohatsví a prosperity. Na Nový rok si Němci dávají marcipánová prasátka – ta mají zajistit úspěšný nadcházející rok.

Kapr

Co je pro Němce prase, to je pro nás nebo třeba Poláky kapr. Jeho šupiny si po štědrovečerní večeři schováváme do peněženky v naději, že přitáhnou bohatství.

Dala kůň


Síla, věrnost, moudrost, důstojnost a ještě nosí štěstí. Zkrátka koník k pohledání. Kdyby nebyl, asi ho pošlou do háje, ale Švédové na něj věří už pěkně dlouho (nejstarší zmínky pocházejí z 16. století). Tak asi funguje.
 

Cvrček

Američtí indiáni považovali cvrčky za posly štěstí. Napodobovat jejich cvrlikání považovali za neuctivé, tak to před indiány nedělejte, leč budete o skalp kratší.

Slon

Indové ke slonům vzhlíží, tahle zvířata pro ně symbolizují životní moudrost a dlouhověkost. Hinduisté uctívají mj. i boha Ganeshe a právě ten se pyšní sloní hlavou. Kromě jiného je i nositelem štěstí.

Netopýr

Netopýři jsou v Číně považování za ochránce před zlem, symboly dlouhověkosti a štěstí. Na Batmana to sedí, co říkáte?

Skarabeus

Starověcí Egypťané brouka skarabea považovali za posvátného. Podle nich je symbolem vycházejícího slunce (jejich nejvyšší bůh Ra je zase bohem slunce) a ochraňuje před zlem. Krom toho přináší štěstí (u nás jeho funkci tak trochu suplují berušky).

A co vy? Máte nějaké šťastné zviřátko? Pochlubte se nám v diskuzi pod článkem!

Zdroj foto: Wikipedia.org
 

Přečtěte si také