obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Voltaire zbohatl díky loterii
Minulost loterijních her je půvabná asi jako přítelkyně, za níž vám Egyptský průvodce v Káhiře nabídne stádo velbloudů a bohatá asi jako vy, pokud ty velbloudy přijmete. Věděli jste třeba to, jak se z původně chudého Voltaira stal zámožný muž?

Psal se rok 1728 a Voltaire měl zažít něco, co ovlivní celý zbytek jeho života. Za pomoci statistiky a týmu matematiků se mu totiž podařilo vypočítat, že francouzská vláda ve státní loterii nabízela vyšší objem celkových výher, než kolik mohla vybrat za prodej tiketů.

Společně tak za veškeré prostředky nakoupili sázenky a s velkým očekáváním vyhlíželi slosování. Bum – první místo a Voltaire byl rázem zámožným mužem. A tak to vypadalo i po následujících několik měsíců. Jeho celkový podíl z výher (včetně té hlavní) dosáhl na tehdejší dobu závratných milion franků. Do konce života tak mohl filozofovat a pracovat na odkazu budoucím generacím. Kdo ví, jak by jeho tvorba vypadala, nebýt pomýlených provozovatelů státní loterie…

Co říkáte na Voltairův příběh? A na jeho matematickou prozíravost, která zajistila, že se mohl po zbytek života plně věnovat filozofii, psaní a dramatické činnosti? Nebýt výhry v loterii, možná by spousta z děl věhlasného humanisty vůbec nevznikla. Pomáhají tedy peníze rozvinout to nejlepší v nás?

Přečtěte si také