obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Velká čínská zeď vznikla i díky loterii
Že je loterie nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak zbohatnout, když štěstěna přeje, věděli už naši předci. A to i ti, kteří žili desítky let před naším letopočtem. Loterie se objevuje i v „knize knih“, v Bibli. Pozemky kolem řeky Jordán Mojžíš rozděloval losováním. Zjednodušeně řečeno, loterie je stará jak lidstvo samo.
Vraťme se do starověké Číny, kde to zhruba dvě stě let před našim letopočtem všechno začalo. Nešlo pochopitelně o loterii takovou, jakou známe dnes. Třeba dělníci, kteří stavěli Velkou čínskou zeď opravdu nesázeli online ani si nekupovali losy v trafice.

Bílý holubí lístek


Pravdou ale je, že právě díky loterii jeden z novodobých divů světa vznikl. Může za to hra Keno. Před dvěma tisíci lety se jí teda říkalo „bílý holubí lístek“. Lidé hádali čísla. Měli číslované karty, od jedničky do osmdesátky a kroužkováním tipovali, která čísla jsou vítězná. Hrálo se za dohledu guvernéru jednotlivých provincií. Získané prostředky investovala dynastie do stavby ochranné zdi.

Kolik zeď přesně stála už dnes nevíme. Vzhledem k tomu, že se všemi odbočkami měří skoro devět tisíc kilometrů, bude to asi pěkný ranec.

Číňanům ale vděčíme ještě za jeden vynález – karty. Ty byly vynalezeny daleko později než Keno, před tisíci lety. Na kartách byly zobrazeny lidské postavy a podle toho pak vznikly dnešní karty s jankem, dámou a králem.

Loterie pomáhá dodnes, i díky Vám pak Sazka může podporovat děti ve sportu. Kam peníze jdou se dozvíte zde.

Přečtěte si také