obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Už v mládí zářil Pelé, Gretzky i Becker!
Historie sportu je pestrá a bohatá. Najdeme v ní příběhy jedinečného nadání, odhodlání a píle, která některým jedincům dovolila zazářit již v útlém věku. Přinášíme vám pět nezapomenutelných osobností moderních dějin světového sportu.

Pelé (23. října 1940)

Jméno, které znají i ti, jež fotbal nesledují. To je brazilský fotbalový mág Pelé. V roce 1958 v pouhých 17 letech debutoval na Mistrovství světa ve fotbale v rodné Brazílii. V semifinále turnaje dal tři branky Francii, ve finále dvě vsítil Švédsku. Kanárci slavili titul! Po vítězství ve finále spoluhráči Pelého vzali na ramena a dlouze oslavovali. Mladý fantóm ronil slzy štěstí. Pelé pak zářil po celou profesionální kariéru.

 

Wayne Gretzky (26. ledna 1961)

Podle mnohých nejlepší hokejista všech dob, Kanaďan Gretzky byl v hledáčku médií už od svých sedmi let. Tak brzy se u něj projevil neuvěřitelný talent. V deseti už jej znala celá hokejová Kanada. V 17 podepsal profesionální kontrakt s týmem Indianapolis Racers v soutěži WHA, odkud co nevidět putoval do týmu Edmonton Oilers (WHA byla později zrušena a Oilers začali hrát NHL). V roce 1980 ve své první sezóně v Oilers Gretzky získal Hartovu trofej pro nejužitečnějšího hráče ligy. Tehdy mu bylo pouhých 19 let. Stejné ocenění mladý hokejista získal také v 7 následujících po sobě jdoucích sezónách!

 

Wayne Gretzky už v dobách, kdy válel za New York Rangers

 

Boris Becker (22. listopadu 1967)

Německý tenista je historicky vůbec nejmladším vítězem Wimbledonu. Vyhrál jej v roce 1985, když mu bylo pouhých 17 let. Úspěch zopakoval i rok poté. Za Německo jako náctiletý nastupoval také do bitev Davisova poháru. Okamžitě se stal jednou z nejpopulárnějších osobností sportu v Německu. Úspěšnou kariéru Becker ukončil v roce 1999.

Mladý Boris Becker v roce 1985

Tracy Austinová (12. prosince 1962)

V roce 1979 v pouhých 16 letech tato americká tenistka vyhrála prestižní turnaj U. S. Open. V semifinále přitom porazila fenomenální Martinu Navrátilovou, která v témže roce vyhrála Wimbledon. Ve finále pak skolila čtyřnásobnou vítězku U. S. Open Chris Evertovou. V té době však Austinová měla něco za sebou. První profesionální turnaj totiž vyhrála už ve 14 letech (v roce 1977). V roce 1980 se Austinová stala nejmladší sportovní milionářkou v historii. O tři roky později však musela kariéru kvůli vleklým zraněním předčasně ukončit.

Chris Evertová se svojí přemožitelkou Tracy Austinovou v roce 1979

Bob Mathias (17. listopadu 1930)

Americký desetibojař Mathias se účastnil teprve třetího desetiboje, když vyhrál zlatou olympijskou medaili (na OH v Londýně). Psal se rok 1948 a jemu bylo 17 let. Že nešlo o náhodu, dokazoval po dalších několik let. V roce 1950 jako první desetibojař překonal hranici 8 000 bodů. Krom toho získal několik titulů pro mistra Spojených států amerických a na olympiádě v Helsinkách v roce 1952 obhájil zlato. Poté ukončil kariéru s úctyhodnou bilancí – 9 startů, 9 vítězství.

Dvojnásobný olympijský vítěz v desetiboji Bob Mathias na archivní fotografii v roce 1953

Který z těchto sportovců je vaším oblíbencem? Nebo jsme na někoho zapomněli? Napište nám to do diskuze pod článkem!

Zdroj foto: Wikimedia.org, chrisevert.net, 3.bp.blogspot.com

Přečtěte si také