obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Tři piva nebo tři vína?
Když se na vztah Čechů k alkoholu podíváme optikou čísel, přepadne člověka lehká kocovinka. Podle statistik Světové zdravotnické organizace holdujeme alkoholu víc než Rusové i Ukrajinci.
S šestnácti a půl litry lihu na hlavu ročně jsme obsadili druhou příčku. Předstihla nás jen Moldávie. Tak nás vidí pozorovatelé zvenčí.

My sami máme ale k dispozici trochu jiná data. Český statistický úřad tvrdí, že u nás celková spotřeba alkoholu klesá. Ročně každý Čech průměrně vypije 170 litrů alkoholu, což je vůbec nejmíň od vzniku České republiky.
 

Pivaři vymírají

Časy se pomalu mění: pivařů mezi Čechy ubývá, přibývá vinařů. Zatím se nekoná žádná velká revoluce, status tradiční pivařské velmoci v srdci Evropy v ohrožení není. Milovníci zlatavého moku se už jen zkrátka nečiní jako dřív. Každý obyvatel vypije průměrně „jen“ necelých 145 litrů piva.
 

Vínu Češi přicházejí na chuť

Zatímco v devadesátých letech připadalo na každého z nás zhruba patnáct litrů vína ročně, nyní už se průměrná spotřeba pohybuje kolem dvaceti litrů.

Jenže jak obstojí oba životní styly ve vztahu k naší peněžence? Jen pro srovnání zkusme předpokládat, že posuzujeme takovou průměrnou návštěvu baru, restaurace či hospody, která nekončí opileckými telefonáty expartnerům. To znamená, budeme předpokládat, že člověk vypil za večer 3 půllitry piva, nebo 3 skleničky vína.
 

Tři piva nebo tři vína?

Půllitr piva vyjde řekněme na 30 korun, dvě deci vína většinou minimálně na 40 korun. Takže už za jeden jediný večer je v tom vinař za 120 korun, pivař za 90.
 
Dejme tomu, že se tito dva štamgasti scházejí v podniku dvakrát týdně. Ročně je v tom pivař za 9360 korun (dýško nepočítáme, ale průměrný Čech nejraději stejně žádné nedává, takže nic) a jeho kamarád vinař za 12 480 korun!

A to ještě nic není. Předpokládejme, že jsou to velcí kamarádi a scházejí se takto celý život, dejme tomu tedy od dvaceti do 60 let. Za 40 let, co spolu chodí popíjet (pro zjednodušení předpokládáme, že se alkohol vůbec nezdražuje) pivař propije 374 400 korun a vinař 499 200, tedy bez osmi stovek půl milionu korun! To už je slušná suma, že? A to ještě počítáme s tím, že vinař pije víno průměrné kvality.


Ani abstinenti to nemají vůbec stran útraty růžové

Dejme tomu, že mezitím, co vinař a pivař popíjí své tři kousky, jejich třetí kamarád abstinent si objedná kávu, lahev neperlivé vody a dvě limonády. Záměrně nehodnotíme vodu kohoutkovou – v řadě českých restaurací vám ji stále ještě nalít odmítnou. Restauratéři mají na balených vodách totiž královské marže. A tak jsou mnozí z nich přesvědčeni, že právě balená voda je voda, čo ich drží nad vodou…A pěkně ji naúčtují.

Suma sumárum nepiják se vejde do 150 korun a bude rád. To dělá 624 tisíc korun, za čtyřicet let, dvakrát týdně. Takže nepít se v zemi alkoholiků moc nevyplatí.

Pivař za 40 let:    374 400,-
Vinař za 40 let:    499 200,-
Nealko za 40 let: 624 000,-

A to ještě nepočítáme s tím, že pravděpodobně abstinent své dva naváté kamarády bude muset naložit do svého auta a dovézt až domů. Takže peněženko: ,,Pít, či nepít?“ Toť otázka. 

Přečtěte si také