obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Sazka rozhýbe školáky
Žáci základních škol budou mít v hodinách tělesné výchovy v každém pololetí možnost vyzkoušet 8 vybraných sportovních disciplín. Každý, kdo se zúčastní všech disciplín, na konci pololetí společně s vysvědčením obdrží také vyhodnocení svých osmi základních fyzických atributů: ohebnost, hbitost, silová vytrvalost, rovnováha, rychlost, běžecká vytrvalost, výbušnost a síla.

Získá tak přehled o svých silných stránkách, ale i slabinách, k nimž bude přidáno doporučení na cviky vedoucí k jejich odstranění. Na konci školního roku se pak žákům dostane ještě podrobnější analýza jejich pohybového typu spolu s doporučením vhodného sportu. Součástí tohoto resumé bude i přehled relevantních sportovních klubů či oddílů v okolí jejich bydliště.

Sazka se rozhodla spustit projekt Sazka olympijský víceboj i proto, že data z dětského světa jsou alarmující. Podle údajů VZP třetina dětí v Česku trpí nadváhou. A zatímco například v sousedním Německu se sportu pravidelně věnuje přes 50 procent lidí, v Česku je to jen 28 procent. 

Překonej sám sebe!
Přesně tak zní heslo celého projektu, v jehož rámci se počítá s aktivním zapojením učitelů i rodičů. Proč Překonej sám sebe? Inu, každý máme jiné fyzické předpoklady, priority i motivaci, žáci proto nesoutěží primárně s ostatními. Naopak soutěží hlavně sami se sebou. Zkrátka však nepřijdou ani soutěživé děti. V rámci Sazka Olympijského víceboje bude totiž možno při prokázání výjimečného talentu a univerzálnosti získat hodnotné ocenění: Odznak všestrannosti olympijských vítězů. Pro rodiče s nejmenšími dětmi z prvních až třetích tříd bude připravena nová Sportovní žákovská knížka se sportovními úkoly pro mimoškolní činnosti.

Na projektu se podílejí známí čeští olympionici (seznam jmen viz níže). Jen v tomto školním roce tito atleti uskuteční 56 návštěv na nejaktivnějších školách. Důležitou součástí Sazka Olympijského víceboje bude sběr statistických údajů. Ty budou následně vyhodnoceny a podají reálný obraz o fyzické připravenosti mladé generace. Zároveň budou základem k budoucím srovnáním s nastupujícími ročníky české omladiny.

Pohyb pro život

Pilotní ročník Olympijského víceboje dokázal během pouhých dvou měsíců rozhýbat 91 083 dětí. Český olympijský výbor však chce děti přitáhnout ke sportu na celý život, proto nezůstane jen u jednorázové akce. „S Českým olympijským výborem jsme tento společný projekt připravovali dlouho a jsme rádi, že dostal současnou konkrétní a praktickou podobu. Ve spolupráci se školami a rodiči rozhýbeme děti, pomůžeme jim vybrat pro ně nejvhodnější sport a také konkrétní sportovní klub či oddíl, kde budou moct pravidelně sportovat,“ řekl Robert Chvátal, generální ředitel Sazky.

 „Díky silnému partnerovi – společnosti SAZKA - můžeme přinést řadu vylepšení, jako například analýzu sportovních předpokladů. Důležité však je, aby se děti pohybem bavily. V průběhu tohoto ročníku Sazka Olympijského víceboje bychom jich rádi zapojili 150 tisíc. Chceme pomoct změnit alarmující statistiky, které ukazují, že v Česku pravidelně sportuje jen 28 procent lidí,“ uvedl Marek Tesař, marketingový ředitel Českého olympijského výboru. Díky zapojení titulárního partnera si nejlepší školy na konci ročníku rozdělí ceny v celkové hodnotě 500 tisíc korun. Startovní sety se sportovním vybavením za rychlou registraci získá prvních 500 škol. Garanti na školách budou mít větší podporu organizátorů, ti nejaktivnější získají speciální odměny. Přibude také Olympijských hlídek a setkání se sportovními hvězdami.

Sazka Olympijský víceboj odstartuje registrací 23. září, disciplíny se budou plnit v obou pololetích. Tentokrát jich bude osm a otestují kompletní pohybové schopnosti dětí – rychlost, hbitost, ohebnost, silovou vytrvalost, rovnováhu, vytrvalost, výbušnost a sílu.

Přečtěte si také