obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Návod: jak a kdy mluvit ve vztahu o penězích
Vraťme se ještě jednou k tomu, jak peníze ovlivňují vztah. V jaké fázi a jak mluvit o financích a hlavně – čeho si všímat? Tady je pár rad.

První rande


Blíží se číšník s účtem a váš protějšek předstírá, že nemůže najít peněženku? Nebo vám suše oznámí, že si každý zaplatíte to své? Podle psychologů je i tohle moment, který může napovědět, kudy se bude vztah ubírat. Zaplacením účtu dáváte mimo jiné najevo svoje sympatie a naopak.

Na prvních schůzkách není rozhodně taktní mluvit o tom, kolik kdo vydělává. Naopak krátký rozhovor o tom, co váš protějšek dělá, se přímo doporučuje. Vztah k penězům naznačí i plány do budoucna. Chce ten člověk naproti vám cestovat nebo stavět dům – chce si užívat nebo se usadit?
 

Vážný vztah


Dobrou prověrkou každého vztahu je společná dovolená. Na ní je většinou jasně vidět, jak moc váš protějšek utrácí, za co je ochotný zaplatit, za co už ne. A jak se taky dokážete dohodnout na tom, kdo co zaplatí.

Pokud se vztah dostane do vážnější fáze, je dobré promluvit si o dluzích. Nejen o těch aktuálních, ale dobré je nezamlčet i kostlivce ve skříni: závazky z minulosti, které můžou zásadně ovlivnit současný vztah. Debata většinou nepříjemná, ale může zabránit opravdu velkým nepříjemnostem v budoucnu.


Manželství


Moje, tvoje nebo naše? Jak si rozdělit peníze? Bude mít každý svůj účet? Asi není nutné, aby měli manželé společný účet. Je ale nutné, aby uměli o penězích společně rozhodovat. A i tady se ukazuje důvěra ve vztahu. V tomto případě důvěra v to, že váš partner na svém účtu nějaké peníze má. Mezi společná rozhodnutí může patřit i to, jak často budete sázet a jak naložíte s případnou výhrou...


 

Přečtěte si také