obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Na vodě, pod vodou, ale hlavně za vodou
Od miliardáře se tak nějak očekává, že bude utrácet přímo učebnicovým způsobem...takže koupí i jachty. Kdysi to byl hit, ale není víc cool poznávat mořský svět jinak?

Obstojnou jachtu si dneska může koupit, či pronajmout, skoro každý milionář. Ale poznávat mořský svět pod hladinou – tak to už je něco jiného! I proto asi nebývale roste prodej ponorek pro osobní využití. Soukromá podvodní plavidla se tak začínají stávat běžnou součástí námořních flotil nejbohatších lidí světa. Ti právě prostřednictvím ponorek hledají nové vzrušující způsoby, jak si užít vody.

Pryč jsou doby, kdy malé ponorky sloužily jen pro vědce, a nebo vojáky a průzkumníky. Trh se otevřel, a to i pro to, že boháči jsou čím dál mladší. Ať už úspěšný podnikatel, rentiér, a nebo výherce v loterii – soudobý pracháči nevysedávají v houpacím křesle. Jsou v plné síle, všechno před sebou a chtějí se bavit, experimentovat i poznávat svět. Proto oželí popíjení koktejlů při posedávání na lodi, ale raději se potopí pod hladinu. A to do pořádné hloubky.

Třeba firma Deep Flight vyrábí dvousedadlové ponorky, které jsou poháněny podvodními tryskami. Každá stojí nejméně 1,5 milionu dolarů a dokáže se ponořit až do hloubky 120 metrů, což už je hranice, kde začíná modrá barva přecházet ve skutečnou podmořskou temnotu. Není to ale  žádný masový prodej, udají zatím 3 stroje ročně.

Není výjimkou, že klienti této firmy se díky jejím ponorkám poprvé v životě setkají se žralokem bílým – a to v naprostém bezpečí.

O něco větší, ale také dražší osobní ponorky dělá firma Triton Submarines. Jejich stroje pojmou 3 osoby a dokáží se ponořit až do hloubky jednoho kilometru. Jejich cena začíná na 3,5 milionech dolarů.

 Spojení zážitku z ponorky a luxusu

Jenže požadavky těch, kteří neví, co s penězi, se neustále stupňují – a přibývá těch, kteří se chtějí ponořit do hlubin, ale taky by rádi ty koktejlky. A muziku, a tak vůbec.

Se zajímavým návrhem proto přišlo jedno rakouské designové studio. Plavidlo se jmenuje Migaloo (příznačně, podle velryby. Jméno Migaloo pochází z jazyka australských domorodců a v překladu znamená "Bílý kámoš"). Zatím sice existuje jen jako počítačová animace, ale od takových věcí bývá dnes už jen krůček k realitě. Plavidlo, které je jakýmsi křížencem luxusní jachty a ponorky bude stát  v přepočtu asi 43 miliard Kč. To není žádná láce, avšak své kupce si takový škuner jistě najde.

 

Migaloo je narvaný luxusem. V návrhu je hlavní salón a schodiště, centrální výtah, kinosál, knihovna, fitko, bar nebo vinotéka. K vybavení patří samozřejmě i bazén o rozměrech 3 krát 8 metrů. Protože potopit se půl kilometru pod hladinu, aby se mohl člověk v klidu ošplouchnout, to dává smysl.

Přečtěte si také