obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Milion dnes a milion před čtvrt stoletím
Když se řekne milion, většina lidí si řekne, že takové peníze nikdy pohromadě mít nebude. Nicméně milion nemusí být jen v penězích, ale třeba v majetku. A to už naopak spousta lidí má. Jenže milion teď a milion před pětadvaceti, třiceti lety byly úplně jiné peníze. A to se dá zobrazit na pár krásných konkrétních příkladech.

Tak začněme třeba automobilovým hitem konce osmdesátek a začátku devadesátek. A to není nic jiného, než legendární Škoda Favorit. Prodejní cena nového Favoritu byla tehdy 143 500 korun. Průměrný výdělek byl v té době zhruba 3 000 korun československých a tak si musel chtivý zájemce našetřit asi 50 měsíčních platů, aby se z něj mohl stát hrdý majitel Favorita. No a kdyby chtěl utratit milion jenom za Favority, koupil by si jich asi tak šest a půl.

No a kdybychom tehdejšího Favorita srovnali s dnešní Fabií, tak se dá pořídit téměř „za pakatel“. Stačí na ni totiž přibližně 13 průměrných mezd, tedy asi 4 krát míň. Jenže – za milion by se daly tyto vozy pořídit jen tři a kousek.

Podobné srovnání můžeme provést třeba s byty. Kolem roku 1990 se dal pořídit průměrný byt, tedy asi 2+1 i za 500 000. Tedy za milion jste mohli bydlet hned dvakrát. Dnes už je to trochu jiná pohádka. Byt 2+1 /2+kk o průměrné velikosti kolem 50 metrů čtverečních se nezřídka může vyšplhat i nad dva miliony. Takže tady byste za milion ve velkých městech asi nebydleli vůbec…

No a protože jsou Češi národem pivařů a dokonce jsou na to někdy i hrdí, nabízí se otázka, kolik byste doma mohli mít za milion korun piv.

V roce 1990 stálo pivo asi 2,50 Kčs. Za milion byste si mohli koupit asi 400 000 piv. Dnes už jen celkem 90 000 lahví.

Průměrný plat v roce 1990, jak už víme, byl něco přes 3 tisíce korun. Za jeden plat by se tak tehdy dalo pořídit 1 280 lahvových piv. Ale popravdě bychom nechtěli vidět člověka, který tohle vypije.

Dnes je průměrná cena lahváče něco přes 11 korun. A jednoduchým výpočtem zjistíme, že kdo by dnes chtěl prostě jen tak rozházet milion za lahvové pivo, protože má prostě ty peníze zbytečně a neví, co s nimi, koupil by si jich asi 90 tisíc.

Takže hurá do toho a tisíce piv může být vašich!

Přečtěte si také