obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Kolik máme mít připraveno na důchod?
Na šetření na důchod moc lidí dobrovolně nemyslí. Natož abychom si na něj šetřili už úplně od první výplaty, jak doporučují ekonomové, viďte? Do důchodu s milionem? A není to málo? Kolik si má člověk celkem na důchod teda uspořit?

Češi mají nachystáno na důchod 90 000 korun


Málokdy se tak moc liší doporučení odborníků a realita. Každý Čech má v tuto chvíli průměrně naspořeno na důchod asi 90 000 korun. Jenže to je žalostně málo. Podle aktuálních statistických údajů ženy stráví v penzi 27 let, muži pak devatenáct. Při úsporách nedosahujících ani sta tisíc by to po rozpočítání znamenalo almužnu zhruba ve výši 326 korun měsíčně. A to nestačí ani na jeden pořádný nákup.

Co ekonom to názor


Ekonomové proto uvádějí, že aby si člověk mohl i v penzi dovolit udržet určitý životní standart a úspory mu skutečně byly oporou, měl by mít stranou uložené 3 miliony. Při stejném principu přepočtu – 10 870 korun měsíčně. Není to vlastně  trochu děsivé, že i kdybyste si každý měsíc odložili bokem deset tisíc (ukažte mi někoho, kdo to skutečně dokáže), a takto to dělali dvacet let a na peníze nesáhli, že váš příspěvek k důchodu by byl deset tisíc korun?

Navíc,  co ekonom, to jiný odhad. Někteří uvádí, že na důchod stačí milion. Jenže tento výpočet předpokládá, že v penzi člověk stráví jen asi 15 let. A co pak?

Další mluví o osmi platech. To vypadá méně náročně, ale hůř se to před nástupem do penze provádí, nesáhnout tři čtvrtě roku na svůj příjem, to už dokáže snad jen opravdový guru.
 
Zajímavé je i další doporučení – pokud máte tři nájemní nemovitosti, nemusíte mít naspořeno vůbec nic. Pronajaté byty vám budou generovat rentu, samozřejmě v případě, že hypotéku už budete mít splacenou.
 
Někteří investiční stratégové ale také mluví o tom, že částky okolo milionu jsou pouze na základní potřeby a přežití. Skutečně pohodový důchod začíná až s pěti miliony korun. A to ne na účtu, ale v investicích, kde se dále zhodnocují.


Klíčem je standart, na který jste zvyklí
 

Závisí to samozřejmě také na tom, kolik má člověk dětí, a jestli se o něj budou spíš starat, a nebo z něj vysávat peníze. Také neexistují žádné záruky na to, jakou částku vlastně penzistovi bude měsíčně vyplácet stát.
 
Počty vám nevycházejí a rentu byste chtěli? Máme pro vás řešení. Losy z řady Rentiér vám mohou pomoci dostávat až stotisícovou rentu po dobu pěti let. Tolik neušetříte, ani kdybyste se rozkrájeli. A třeba to zrovna vyjde.

Přečtěte si také