obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Co dělat a hlavně nedělat, až vyhrajete
Když vyhrajete hodně peněz, můžete si být jisti nejméně dvěma věcmi: že budete mít najednou hodně přátel a že si od vás bude chtít kdekdo půjčit. A to i naprosto neznámí lidé. Proto se na tuto situaci dobře připravte. Poradíme vám, jak.

1.Tiket nebo los nikomu neukazujte

A když říkáme nikomu, tak opravdu nikomu. Hlavně si ho neberte na oslavu výhry do baru. Po pár panácích je jisté, že se budete chtít pochlubit. Ono většinou v opilosti řekneme i to, co nevíme. Takže nechat doma v šuplíku. Být anonymním výhercem má přece jen něco do sebe. A v Česku to, na rozdíl od jiných zemí, jde.
 

2. Půl roku nic neměňte

Hned po výhře vydechněte a dejte si načas se zásadními rozhodnutími a životními změnami. Odejít středem ze zaměstnání není fakt dobrý nápad. Stejně jako to, když si koupíte několik drahých kabelek najednou. Možná pak zjistíte, že jste chtěli úplně něco jiného.
 

3. Zaplaťte dluhy

S čím naopak neotálejte, je zaplacení všech dluhů. Možná budete překvapeni, kolik to je celkem peněz – tu hypotéka, tam půjčka na vybavení bytu a co auto na leasing. Až to všechno zaplatíte, zjistíte, kolik peněz si můžete v klidu užít.
 

4. Sežeňte si poradce

Když se ve financích nevyznáte, nesnažte se to po výhře dohnat. Nikdy přesně nevíte, kdo vám chce pomoct a kdo vás chce jen využít na přimět vás nesmyslně investovat.
 

5. Udělejte si rozpočet

Pokud nejste zvyklí mít hodně peněz, můžete začít nezřízeně utrácet. Najednou vám desetitisícové částky přijdou jako stokoruny. Proto na sebe buďte přísní a předem si promyslete za co a kolik peněz chcete utratit. Hlavně na začátku, než třeba peníze někam investujete a začnou vám vydělavát.
Samozřejmě by ve vašem rozpočtu měla být kolonka na sázení.
 
 

Přečtěte si také