obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Božský Karel Gott a jeho 7 největších úspěchů
Karel Gott letos v červenci oslavil své 78. narozeniny. Sedmiček se mu tedy letos sešlo hned tolik – narozeniny oslavil 17. 7. 2017. Pokud na čísla dáte i vy a patříte mezi mistrovi fanoušky, berte to i tak, že mrkáme i na vás. A než si vyplníte tiket, pojďme se podívat na sedm věcí, které se Karlu Gottovi nejvíce povedly.
1. Stal se jediným Zlatým slavíkem i Českým slavíkem
Ačkoliv soutěž o českého slavíka bude možná pokračovat i po mistrově odchodu, jen stěží se najde další interpret, který by přerušil jeho šňůru úspěchu. Karel Gott vyhrál Zlatého slavíka poprvé v roce 1963 a pak každý další rok. Jen 5x skončil druhý a 3x třetí. Celkem má na svém kontě 41 těchto prestižních ocenění.

2. Složil Lady Carneval, svůj nejhranější hit
Lady Carneval je považována za vůbec nejhranější písničku Karla Gotta. Nahrál ji u Supraphonu v roce 1968, hudbu složil Karel Svoboda a o text se postaral Jiří Štaidl. Hit během let získal více jak 30 jazykových verzí od desítek zpěváků…

3. Složil Oči má sněhem zaváté, svůj nejprodávanější singl
Ještě před tím, než nahrál u Suprahonu Lady Carneval, přišel s hitem Oči má sněhem zaváté. Byl to rok 1963 a o text a hudbu se postarali Jiří Šlitr a Jiří Suchý. K dnešnímu dny se tohoto hitu prodaly více jak 3 miliony kopií. A to nejen u nás, ale i v cizině.

4. Prodal více jak 1 milion nosičů Vánoce ve Zlaté Praze
Tahle mistrova nahrávka z roku 1969 patří nejen mezi legendární, ale také vůbec nejúspěšnější. Deska Vánoce ve Zlaté Praze čítá dvanáct skladeb od českých hudebních ikon, až po největší zástupce klasické hudby. Navíc, natáčení desky probíhalo v Týnském chrámu za doprovodu komorního orchestru. K úspěchu a prodeji více jak 1 milionu kusů přispěla značka Gott, ale i její nadčasovost.

5. Začal malovat a i se štětcem je úspěšný
Kromě zpěvů se Karel Gott začal věnovat i malbě. Jeho obrazy se pravidelně draží a pro pivovar Bernard navrhl etiketu. Malovat přitom začal už v dětství a snažil se malbu i studovat. Marně, nebyl mezi 40 vybranými studenty. I tak dnes má vlastní výstavy a jeho obrazy se draží i za stovky tisíc korun. Například jeho malba v kavárně se na dobročinné dražbě prodala za 2š0 tisíc Kč.

6. Přežil bombardování Plzně
Karel Gott se narodil 14. července v Plzni. To ví všichni jeho fanoušci. V roce 1945 však na dům v Nepomucké ulici, kde s rodiči bydlel, spadla bomba. Stačilo trochu méně štěstí a český národ by přišel o svého slavíka. Hned poté se rodina přestěhovala na venkov. Až po válce se Gottovi přestěhovali do Prahy. Na venkově Karel žil zhruba tři roky.

7. Jeho rodina a nezačal podnikat
Sám Karel Gott se několikrát nechal slyšet, že největší výhrou je rodina. Úspěchem jsou jistě jeho děti – čtyři dcery. Ty si navíc dokázal pěkně rozložit v čase. První Dominika se narodila v roce 1973, poslední Nella Sofie přišla na svět v roce 2008. Stejně tak je Karel Gott rád, že po revoluci nezačal podnikat. V agentuře GoJa si vždycky mohl dělat, co zrovna chtěl.

Přečtěte si také