obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Bohatství…a co že to vlastně znamená?
Možná na konci každého měsíce vytřepáváte poslední drobné na zaplacení složenek, ale přesto je váš život tak naplněný, že si připadáte jako největší boháč pod slunce. Gratulujeme. Ale o tom tenhle článek nebude.
Zajímá nás, jestli jde pocit bohatství změřit. A jestli se už někdo pokusil nastavit tu hranici mezi tím, co bohatství ještě není a co už jo.

Bohatí jsou pro Švýcarskou banku stamilionáři


Takže – podle švýcarské investiční společnosti UBS jsme skutečně bohatí, pokud náš kapitál dosáhne hranice v přepočtu 125 milionů korun a nebo ji překročí. Takové pravidlo firma ctí už roky. 

Bohatství znamená nemít omezení


Magazín Forbes získal odpovědi na základě dotazníku, který investorům předložil. Zhruba polovina lidí si myslí, že bohatství znamená nemít žádná finanční omezení v tom, co děláte. A nebyli to žádní finančníci začátečníci, všichni dotazovaní měli investováno v přepočtu minimálně 6 milionů korun.

Dalších 10 procent dotázaných uvedlo, že bohatství je stav, kdy už nikdy nemusíme chodit do práce. Dalších 10 procent si myslí, že jsme bohatí, když dokážeme finančně zajistit hned několik dalších generací. Skutečně tomu tak je. Podle investiční společnosti UBS 4 z 5 investorů podporují své rodiny, a to jak své děti, tak i své rodiče nebo příbuzné.


Bohatství je blahobyt a nadbytek


Bohatství je ve slovnících definováno jako stav, kdy člověk zažívá pocit blahobytu a nadbytku. Ale je bohatství už stav, kdy vám zbyla od svačiny čokoládová tyčinka, vy jste sytí a už ji nechcete? Asi ne.

Existují i statistiky dolarových milionářů. V Česku je jich přes 23 tisíc. A média tuto hranici evidentně považují za hranici velkého majetku, protože o takových lidech se mluví jako o „boháčích“. A nebo je ta hranice ještě jinde?

Boháč má nejmíň 50 000 měsíčně


Třeba, když se uvažuje o tzv. progresivním zdanění, tedy o tom, že bohatí by měli platit poměrově větší daně, než ti chudší. Návrh stanovuje hranici příjmu „bohatého“ člověka na 50 tisíc korun, a v takovém případě by uvažoval až o zdanění 32 procenty. Opravdu je člověk, který bere 50 tisíc hrubého už bohatý? A kdo to vlastně může rozhodnout?

Jisté je, že jakmile dosáhnete určité úrovně úspěchu, vaše další cíle a sny se zvětšují. Dosáhnete milníku a jste připravení na další. Původní cíl milion korun se může změnit na deset milionů. Proč se ovšem spokojit s milióny, když mohu mít miliardy? To je přirozený vývoj, nikdo nechce ustrnout a každý se chce rozvíjet kupředu, mění se jen perspektiva. A jak známo, s balíkem peněz v kapse se přemítá o životě trochu snadněji, než bez nich.
 

Přečtěte si také